Plynové kotly

Plynové kotly sú kotly, ktoré ako palivo využívajú plyn. Najčastejšie sa jedná o zmený plyn, ktorý je ľahko dostupný. Spaľovaním plynu sa uvoľnuje energia, ktorá sa využíva na ohrev vody. Tá sa potom používa na vykurovanie, prípadne ako úžitková teplá voda v domácnosti.

Plynové kotly u nás zaznamenali boom pred pár desiatkami rokov, kedy sa objavili ako niečo unikátne, šetriace čas, pokúkajúc vysoký komfort a v tej dobe aj lacný spôsob vykurovania. Posledná menovaná výhoda je však časovo nestála a na to dnes kotly na plyn aj doplácajú.

kotol na plyn

Od začiatku majú plynové kotly jednu nespornú výhodu. Užívateľ kotla sa v podstate nemusí starať o prísun paliva. Stačí mať plynovú prípojku a o všetko sa dokáže postarať automatika (samozrejme závisí od typu kotla). Štandardom je dnes už aj ovládanie na diaľku. Vo výsledku tak môžete nastavovať teplotu v dome pomocou jednoduchej škatuľky na stene – ovládača s termostatom.

temostat pre plynovy kotol

...

Oproti kotlom na drevo a tuhé palivo, alebo kotlom na brikety či pelety tak odpadá nutnosť chodiť prikladať, resp. dopĺňať zásobník paliva. Plynový kotol je proste pripojený na prívod plynu, ktorý sa dá ľahko regulovať. Problém s dodávkou paliva nastane len pri poruche, alebo ak prestanete platiť účty za plyn.

Práve poruchovosť je jednou z nevýhod kotlov na plyn. Ako každá technika snažiaca sa o autoamtizáciu procesov, obsahuje mnoho častí, ktoré sa môžu a časom sa aj pokazia, resp. doslúžia. Často sa môže hlavne pri lacnejších plynových kotloch stať, že odíde buď dôležitá súčiastka na kotli samotnom, alebo nastane problém v ovládacej časti (napríklad pokazený termostat).

No nieje to jediná nevýhoda. Hlavne v poslednej dobe plynové kotly zaznamenali pokles záujmu. Súvisí to, ako s nedávnou plynovou krízou, tak aj s postupným zvyšovaním ceny plynu u nás. Kúrenie plynom sa tak stáva pre mnoho ľudí drahým.

Najmä na dedinách kde veľa rodín vlastní nejaký ten kúsok lesa sa do popredia dostávajú kotly na drevo. Je totiž často krát lacnejšie oprášiť starý, ale stále funkčný kotol na tuhé palivo, prípadne kúpiť kotol nový, ktorý navyše ponúkne ešte vyššiu účinnosť spaľovania, ako ten starý.

Ak však odhliadneme od ceny kúrenia pomocou plynu, žiadny iný kotol pravdepodobne nieje tak pohodlný na ovládanie a neposkytuje taký komfort ako práve plynové kotly.