Ako vybrať kotol – cena kotla

Veľa ľudí už riešilo situáciu, kedy potrebovali kúpiť do domu nový kotol. A veľa ľudí je pred týmto výberom práve dnes. Pokiaľ ste jeden z nich, možno vám práve naša séria článkov “Ako vybrať kotol” pomôže vybrať si ten správny typ kotla.

Asi najlepšia rada je neriadiť sa pri výbere kotla obstarávacou cenou. Úvodné náklady bohužiaľ bývajú jedným z hlavných kritérií pri nákupe kotla, no postupom času sa vie pár ušetrených EUR nepekne vypomstiť.

Väčšinou platí ako takmer všade, že by sme sa mali snažiť odignorovať typy kotlov, ktoré sú príliš lacné rovnako ako tie ktoré sú predražené a vyberať kotol ktorý je cenovo v akomsi strede.

Príliš nízka cena kotla môže byť alarmom, ktorý signalizuje, že pri jeho výrobe bolo čo najviac šetrené a teda je vyššie riziko poruchy v dôsledku horších materiálov, konštrukcie, a iných faktorov ktoré ovplyvňuje samotná výroba. Taktiež sa nízkou cenou často pýšia výbehové modely kotlov, ktoré už sú technicky trochu zastaralé.

Vysoká cena kotla naopak často napovedá, že sa jedná o posledný model, plný rôznych noviniek, doposiaľ poriadne nevyskúšaných v praxi. Pri drahých nových modeloch nie je ani tak veľké ryziko poruchy, ako skôr fakt, že zbytočne vyhodíte peniaze za dodatočné funkcie kotla, ktoré o pár mesiacov/rokov budú bežné aj v lacnejších kotloch a za zlomok ceny.

...

Samozrejme takto ceny treba porovnávať vzhľadom na rovnaké, resp. podobné parametre kotlov. Čiže nie porovnávať cenu kotla na drevo s cenou plynového kotla, ale porovnávať kotol na drevo s iným kotlom na drevo a plynový kotol s iným plynovým kotlom.

Cena podľa druhu kotla

Čo sa týka porovnania cien podľa druhu kotla, tie sa odvíjajú od zložitosti technológie spaľovania konkrétneho paliva. V priemere najlacnejšie vychádzajú pri nákupe bežné plynové kotle (no majú aj najdrahšie palivo – plyn), drahšie sú kotle na drevo a nové druhy kotlov s vyššou účinnosťou ako kondenzačné kotle, alebo splyňovacie kotle.

Ako už bolo spomenuté dnes je najdrahším palivom do kotlov práve plyn. Naopak najlacnejšie v posledných rokoch vychádza ako palivo drevo a produkty s odpadového dreva ako pelety, alebo brikety. S trendom ktorý nás čaká aj v budúcnosti bude cena fosílnych palív a teda aj zemného plynu len rásť a naopak cena dreveného paliva klesať s rastúcim počtom nových pestovateľov rýchlorastúcich drevín.

Najlacnejšie vás teda z hľadiska prevádzky aj do budúcna vyjde kotol na drevo. Sú tu však aj iné faktory, o ktorých si prečítate v ďalších článkoch z nášho seriálu “ako vybrať kotol“.

Leave a Reply