Kotly na pelety (peletky)

Kotly na pelety sú druhom kotlov na tuhé palivá. Sú prispôsobené na spaľovanie peliet ako hlavného zdroja energie. V súčastnosti je to jeden z najekologickejších druhov kotlov, keďže ako palivo využíva obnoviteľný zdroj energie.

Samotné pelety (alebo peletky) sú malé podlhovasté valčeky (granule) väčšinou o priemere 6 až 8 mm (ale nájdu sa aj výnimky). Vyrábané sú hlavne z odpadového materiálu drevospracujúceho priemyslu. Tvoria ich často piliny z rôznych druhov dreva tlakovým stlačením spracované do podoby valčekov. No výnimkami nie sú ani alternatívne pelety zo slamy a iného odpadového materiálu poľnohospodárskeho priemyslu. Rozdiel medzi nimi je hlavne v popoľnatosti. Z drevených peliet zostáva približne 1% popola, kým z alternatívnych je to 3 až 10 %. Oproti tomu, sú ale alternatívne pelety lacnejšie ako drevené.

pelety

...

Kotly na pelety majú väčšinou aj zásobník z ktorého si samé dávkujú pelety. Ich obsluha je tak komforntnejšia ako napríklad pri starších kotloch na drevo, ktorým treba chodiť pravidelne podkladať. No stále to nieje úplne “bezobslužný” variant ako pri kotloch na elektrinu alebo plynových kotloch.

kotol na peletky

Cena vykurovania peletkami sa pohybuje v nižších číslach ako cena za plyn a elektrinu, no kúrenie drevom je stále lacnejšie. V cene peletiek sa totiž odrážajú náklady na drahé zariadenia, ktoré sú používané na ich výrobu.

No na druhej strane ak hľadáte relatívne lacnú a hlavne ekologickú možnosť vykurovania, tak je kotol na peletky určite jeden z vašich horúcich favoritov.