Kotly na biomasu

Kotol na biomasu je najčastejšie kotol na spaľovanie dreva, peliet, alebo brikiet.  Označujeme tak vlastne kotly na tuhé palivo, no nespadajú sem kotly na fosílne palivá ako napríklad uhlie. Najčastejšie sú tieto kotly kombinované na spaľovanie dreva, brikiet aj peliet a je tak len na samotnom majiteľovi, ktoré palivo v danom momente zvolí.

kotol na biomasu

Výhodou kotlov na biomasu je lacnejšia prevádzka, keďže palivo pre ne vychádza lacnejšie ako plyn pre plynové kotly, alebo elektrina pre kotly na elektrinu.

biomasa

...

Ako pri všetkých kotloch na tuhé palivá je hlavnou nevýhodou kotlov na biomasu potreba úložného priestoru pre palivo a jeho postupné dávkovanie. Nutnosť dávkovania mierne upravujú rôzne zásobníky a posuvné mechanizmy na rovnomerný prísun paliva. No kotly na biomasu si napriek tomu stále vyžadujú viac starostlivosti pre plynulý chod, ako kotly na plyn alebo elektrinu.

Výhodou je však nižšia cena kúrenia biomasou a zároveň možnosť voľby v tom čo má práve kotol spaľovať. Kotly na biomasu sú aj ekologickejšie, keďže využívajú často obnoviteľné zdroje energie. Navrch majú tieto kotly tiež na miestach kde nieje zabezpečený prívod plynu alebo elektriny, ako napríklad rôzne chaty a chalupy.