Kotly na olej

Kotly na olej sú často najvhodnejšou možnosťou vykurovania do výrobných hál, autodielní, ale aj v poľnohospodárskych podnikoch. Sú uspôsobené na spaľovanie rôznych druhov minerálnych olejov, rastlinných olejov a nafty. Nerobí im teda problém fungovať na recyklované odpadové oleje z rastlinných produktov, alebo na oleje z áut.

kotol na olej

Nevýhodou kotlov na olej je relatívne vysoký nárok na prívod vzduchu – kotol spotrebuje dosť veľké množstvo kyslíka (to je napríklad dôvod “mriežkovej” konštrukcie, ktorá zabezpečí vyšší prísun vzduchu). Nie sú preto vhodné do rodinných domov a už vôbec nie do bytov.

...

Ďalším problémom sú vyššie nároky na pravidelnú údržbu. Spaliny treba z olejového kotla odstraňovať prakticky každý deň a v pravidelných intervaloch, každých pár dní,  je vo väčšine kotlov na olej potrebné prečisťovať niektoré ich vnútorné časti.

kotol na olej

Pokiaľ uvažujete o kúpe kotla na vykurovanie dielne, alebo výrobnej haly, a máte možnosť získavať pre ne lacné palivo (napr. recykláciou použitých odpadových olejov), potom kotly na olej určite budú jedným z vašich favoritov.